İnsanlığın Yüzme Sporuyla Arasında Süregelen Tarihi Bağı

Yüzme sporunun M.Ö 9000’ li yıllara dayandığı belgelenmiş olsa da; birçok tarihçi yüzmenin insan hayatına çok daha önceden girdiği konusunda da hem fikirdir. Çünkü, gerek avlanma gerekse savaş alanında oldukça önemli yeri olduğu bilinen yüzmenin tarihinin de çok daha eski olduğu aşikardır. Ağır doğa koşullarında yaşayan ilk uygarlıklar için beslenme konusu da oldukça önemlidir ve avcılık ile besin kaynaklarına ulaşan insanlar için denizde var olan canlılar elbette ki önemliydi. Ayrıca teknolojinin ilerlememesi gibi sebeplerden dolayı, düşmandan kaçma, tekneleri batırma gibi unsurlar için de yüzme şarttı.

Eski dönemde avcılık ve savaş tekniği açısından önemli olan yüzme daha sonrasında askeri eğitimlerde şart koşulmuştur. Askerlerin fiziki gücünü arttırmak için kullanılan yüzmenin kişi üzerindeki pozitif etkilerinin görülmesiyle, yüzme eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesine karar verilmiştir.

Eski çağlarda bile önemi keşfedilen yüzme, zaman içerisinde modernleşen toplumla birlikte şekillenmiştir. Önce amatör bir şekilde yapılan yüzme eğitimleri federasyonların da kurulmasıyla daha profesyonel hale gelmiş ve ilerleyen zamanlarda olimpiyat için de önemli bir hal almış, farklı yüzme teknikleri baz alınarak yarışmalar düzenlenmiştir.

Modern hayat için bu kadar önemli hal alan yüzme, günümüzde de yüzme okulları sayesinde daha çok kişiye ulaşmaya başlamış, her yaş grubundan kişi yüzme derslerinden faydalanabilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir