Sağlıklı Bir Beden için Yüzme Sporunun Önemi

Dış görünüş modern hayatta oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden özellikle 20 ‘ li yaşlardaki gençler daha iyi bir dış görünüş için ya yetersiz besleniyorlar ya da profesyonel yardım almadan yaptıkları sporlarla sağlıksız bedenlere sahip oluyorlar. Oysa önemli olan dış görünüş değil , sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Sağlıklı bir hayatın temellerinin atıldığı bu yaşlarda hem beslenmeye hem de fiziksel aktivitelere dikkat etmek gerekir.

Yüzme sporu tüm kasları çalıştıran , omurgayı düzelten öğrenmesi oldukça kolay eğlenceli bir spor dalıdır. Yüzme her ne kadar kolay öğrenilse de teknik geliştirmek oldukça uzun ve zahmetli bir süreçtir.  Bu nedenle yüzme okullarında görev alan yüzme eğitmenleriyle kordine halde çalışarak ; doğru nefes alma ve doğru yüzme teknik ve stillerini öğrenmek en doğru yoldur.

Yüzme, suyun direncine karşı yapılır. Bu nedenle de kuvvet, esneklik , dayanıklı ve esneklik ister. Yüzme sporu  bu yönüyle kasılabilir kasların da çalışmasını sağlar.  Üstelik yüzme oldukça fazla efor harcatmasına rağmen , bir çok kardiyo sporuna göre , daha az yorucudur. Çünkü suda vücut daha hafif ve esnektir. Eğer mesleğiniz bedensel yorgunluğa da sebep oluyorsa, yüzme sizi dinlendirecektir de.

Eğer hem dış görünümünüze özen gösteriyor hem de sağlıklı ve dinç yaşlanmak istiyorsanız yüzme sporu bütün isteklerinizi bir arada karşılamanıza yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir