Tarih Boyunca Popülerliğini Yitirmeyen Spor: Yüzme

Tüm dünyada hem fiziksel hem ruhsal anlamda faydaları bilinen yüzme, önemli bir yere sahiptir. Özellikle İngiliz ve Amerikalılar yüzme alanında oldukça ilerlemiştir. Hatta 1875′ te Manş Denizi’ ni kurbağalama sitiliyle geçen İngiliz yüzücü Mathew Webbe tarihe geçmiştir

1896 yılında ilk modern olimpiyatların yapıldığı yarışmalarda yüzme de merakla takip edilen ve sevilen branşlar arasında yerini almıştır.  1912 yılına kadar sadece erkeklerin yüzme yarışlarına katılmış, sonrasında ise bayanlar da olimpiyatlara katılarak olimpiyatların gelişmesine sebep olmuşlardır.  O dönemlerde sadece serbest stil olarak yapılan yarışlar; ilerleyen yıllarda sırt üstü, kelebek ve kurbağalama olarak branşlarda da yapılmaya başlanmıştır. 1909 yılında Uluslar arası Amatör Yüzme Federasyonu kurulmuş, böylece yüzme düzenli organizasyonlar yapılarak tüm dünyada sevilen bir spor haline gelmiştir.

Türkiye’ de ve dünyada yüzme sporunun bu kadar sevilme sebebi elbette ki 7’ den 70’ e herkesin kolayca öğrenebileceği eğlenceli ve sağlıklı bir spor dalı olmasıdır. Son yıllarda yüzme okullarının artması ve yüzme dersi verebilecek nitelikte iyi antrenörler yetişmesi ile birlikte yüzme sporu oldukça ilerleme kaydetmiştir. Küçük yaşlarda aileleri tarafından yüzme kurslarına götürülen çocuklar, burada yüzmeyi öğrenerek, fiziksel güçlerini fark eder ve kendilerine olan güven duygularıyla beraber kendisini önemli hissederek sosyal hayatlarında da önemli birer birey haline gelirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir