Yüzerken Su Yutmak gibi Problemleri Nasıl Aşarız?

Yüzerken su yutmak birçok kişinin karşılaştığı ve rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Oysa bu sorunu aşmak oldukça kolaydır. Öncelikle su yutmaktan korkmamak gerek. Suya dalmadan önce ağzımızdan nefes alır, burnumuzdan yavaş yavaş nefes verirsek su yutmamız imkansız hale gelir. Belki ilk birkaç denemede tedirgin olup, su yutabilirsiniz. Suyun içindeyken ileri doğru bakmak su yutmanıza neden olurken, başınızı aşağı doğru çevirerek bu ihtimali ortadan kaldırırsınız.

Görüldüğü üzere yüzme, tamamen tekniğe dayalı bir spordur. Bu nedenle yüzme dersleri oldukça önemlidir. Günümüzde gerek özel işletmeler gerekse yerel yönetimler sayesinde yüzme kursları çoğalmış, yaşı ne olursa olsun herkesin yüzme sporu ile tanışması amaçlanmıştır.

En basit stil olarak kabul edilen serbest stil yüzme bile belli teknikler ister. Yukarıda bahsettiğimiz gibi nefes almanın bile teknikle öğrenilmesi gerekir. Yüzme kursları yaş gruplarına göre ayırdığı gruplara gereken eğitimi verip, teknikleri öğretmiştir. Havuz ısının vücut ısısına ve hava şartlarına göre ayarlanabilir olması yüzme sporunun on iki ay boyunca yapılmasına olanak sağlamıştır. Böylece ”geçen sene denizde biraz yüzmeyi öğrenmiştim ama unuttum” gibi söylemler de son bularak, yüzme sporunda devamlılık sağlanabilmiştir.

Haftada üç ya da dört saat ayırarak sağlıklı bir bedene ve psikolojik güce kavuşmanıza imkan sağlayan yüzme sporu, devamlı yapıldığı takdirde kalp, solunum yolu rahatsızlıkları gibi önemli hastalıklara da çözüm sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir