Yüzme Havuzlarında Sağlığımız için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazın gelmesi ile birlikte, birçok kişi serinlemek adına yüzme havuzunu tercih eder. Kalabalık ve halka açık olan yüzme havuzu ile akla takılan en büyük soru havuzun hijyenik olup olmadığıdır.  Suyun berrak olması, havuzdan klor kokusunun çok fazla gelmemesi havuz hijyeni için fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Elbette ki yüzme havuzu gerekli filtre ve klorlama işlemleri ile dezenfekte edilir ama havuzun temiz kalması için, bireylerin de yapması gereken şeyler vardır. Bunun başında yüzme öncesi ve sonrası duş almak ve ayakları için dezenfekte havuzunu muhakkak kullanmak gelir. Ayrıca bone kullanımı da havuz hijyeni için önemlidir. Eğer bireyde mantar, egzama, hepatit gibi rahatsızlıklar varsa; havuza girmemelidir. Yüzme havuzunda hem kendi sağlığını hem başka bireylerin sağlığını düşünmemiz gerekir. Onun dışında eğer vücutta açık yara var ise; yüzmeden önce bu alan sabunlu suyla dezenfekte edilmelidir. Ama elbette doktora bu konuda danışmak gerekir.

Yüzme havuzunda bireysel sağlığımız için de öncelikle kullanmamız gereken ürün, kulak tıkacıdır. Çünkü kulağa kaçan su, kulak iltahabı gibi rahatsızlıklara yol açar. Ayrıca yüzme sonrası ıslak mayo ya da şort ile durmak idrar yolları hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doğru şekilde dezenfekte edilen havuzda eğer bireyler, kişisel sorumluluklarını da yerine getirerek havuzda yaşanabilecek sağlık sorunlarını en aza indirgeyerek yüzme havuzunun tadını çıkarırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir