Yüzme Sporu Hakkında Bilinmeyenler ve Püf Noktalar

İnsanlar yaradılışı itibariyle, akciğerleri hava dolduğu müddetçe su üzerinde kendiliğinden durabilir.Korku, heyecan gibi duygular nedeniyle maalesef kişiler , su yüzeyinde duramaz  ve bu nedenle yüzmede başarısız olur. Bu başarısızlık ise motivesini düşürerek, yüzmeden soğuyarak uzun yıllar yüzememesine sebep olur.

Eğer yüzme bilmiyorsanız profesyonel destek almak hem uzun ve yorucu uğraşlar vermenizi engeller hem de çok da eğlenceli bir şekilde yüzme öğrenmenize olanak sağlar. Yüzme oldukça kolay ve eğlenceli bir spordur ancak, su yüzeyinde durup, ilerliyor olmak yüzme öğrendiğinizi göstermez. Yüzme en çok teknik isteyen spor dallarından biridir.

Su yoğunluğunun havadan bin kat fazla olması nedeniyle, yüzerken uyguladığımız kuvvetin yalnızca %10′ luk kısmı ilerlememize yardımcı olur. Bu nedenle de su içerisinde duruşumuz, hareket ederken uygulayacağımız teknik ve elbette ki nefes alma şeklimiz, yüzme konusunda eğitim almış antrenörler gözetiminde gelişebilir. Üstelik yüzme gibi yüksek teknik isteyen bir sporda yanlış yapılacak hareketler sakatlanmalara neden olabilir.

Yüzme kurslarının da son yıllarda artış göstermesi, artık bu teknikleri ne zaman isterseniz öğrenmenize olanak sağlar.   Havuz, deniz gibi uçsuz bucaksız olmadığı için kişiye daha çok güven verir ve rahatlamasını sağlar. Böylece kişinin kendini suya bırakarak su yüzeyinde durmayı öğrenerek, yüzmek için gerekli ilk adımı atmasına olanak sağlar. Yüzme öğrenen bireyler, başarmanın verdiği hazzı yaşayarak da ruhsal rahatlama yaşar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir