Yüzme Sporu Hangi Kaslarımızı Nasıl Etkiler?

Vücutta beyaz ve kırmızı olmak üzere iki farklı grupta kas bulunmaktadır. Beyaz kaslar hızlı kasılarak kuvvet ve hız kazandırır. Kırmızı kaslar ise dayanıklılık ve esneklik sağlar. Birçok spor dalı ihtiyaca göre kas grubunu çalıştırırken; yüzme sporu her iki kas grubunu da çalıştırır. Suyun yoğunluğu havadan 800 kat daha fazladır. Üstelik profesyonel yüzme için sadece omuz, kol, sırt ve bacak kaslarının güçlü olmasının yeterli olamadığı, karın be bel bölgesindeki kaslarında güçlü olması gerektiği ispatlanmıştır.

Ayrıca yüzme, bisiklete binme ve koşma gibi yüksek efor isteyen sporların beyinde psikolojik birer bariyeri vardır. Bu psikolojik bariyeri aşmak için ise yüzme kurslarında profesyonel antremanlar yapılır. Kuvvet, dayanıklılık ve hız isteyen bu çalışmalar, yüzme okullarında çocuk yaştan itibaren başlayan çalışmalar eşliğinde uzun yıllar devam eder.

Eğer çocuğunuz bu şekilde profesyonel bir eğitimden geçerek yüzücü olsun istiyorsanız ve çocuğunuz eğitmenler tarafından da yetenekli ve uygun bulunursa, küçük yaşlarda yüzme okuluna yazılmalı ve yüzme dersine başlamalıdır. Bunun için ideal yaş ise 3 yaş üstüdür. Bu yaşlarda vücudunu keşfeden çocuklar çok daha rahat esneklik kazanarak, kaslarını kuvvetlendirir. Yüzen çocuklarda ise zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimlerin yaşıtlarından fazla olduğu gözlemlenmiştir. Okul ve yüzme derslerini bir arada götüren çocukların bu durumda ebeveynlerine çok iş düşer. Bu yoğun tempoda çocuklarının yanında duran ebeveynle çocuklar arasında ise daha sağlam bir bağ kurulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir