Yüzme Sporuyla İlgili Bilinen 5 Yanlış

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren yüzme sporuna önem verilip, halk tarafından da sevilmesi için gayret edilmesine rağmen ülkemizde hala yüzmeyle ilgili yanlış bilinen şeyler vardır. Bunları maddeler halinde sıralarsak.

1)Yüzmenin sadece yaz aylarında yapılan bir spor dalı sanılması: Oysa, açılan yüzme kursları sayesinde yüzme sporu artık yılın on iki ayı yapılabilmektedir.

2) Suda batma korkusu. Kilosu kaç olursa herkes ”suyun kaldırma kuvveti” sayesinde su yüzeyinde durabilir

3)Benim yaşımda yüzme öğrenilmez. Yüzme sporu her yaşta kişinin rahatlıkla öğrenebileceği bir spordur. Katılacağınız yüzme derslerinde antrenörler siz yardımcı olarak en kısa zamanda yüzme öğrenmenize vesile olurlar.

4)Bedensel engelim nedeniyle yüzemem: Yüzme, suyun ivmesine karşı yapıldığı için kasları güçlendirir ve kütlesini arttırır. Bu nedenle bedensel engelli kişiler için yüzme sporu yapılması gereken sporların başında gelir. Üstelik yüzen bedensel engelli bireylerin sosyal hayatta daha başarılı oldukları da gözlemlenmiştir.

5) 12 Ay yüzmek dersleri kötü etkiler: Her spor dalı gibi yüzme sporu da konsantrasyon ve disiplin ister. Bu alışkanlıkları edinen çocuk ise derslerinde daha başarılı olur. Üstelik yüzmenin zihin ve algı açılmasına katkısı büyüktür. Sporcu kimliği olan çocukların her alanda daha başarılı oldukları da bilinmektedir.

Eğer yüzmenin sizi mutlu edecek doğru spor dalı olduğuna inanıyor ancak, bu sebeplerden dolayı yüzme kursuna gitmiyorsanız, hiçbir şey yüzmeye başlamak için engel değildir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir