Yüzmenin Fiziksel ve Ruhsal Sağlığımıza Faydaları

Bel ve boyun bölgenizde ağrı varsa ya da bu bölgelerde fıtık teşhisi konulduysa, doktorunuzun önerdiği fizik tedaviye ek olarak yüzmeye de başlayabilirsiniz. Yüzme kurslarına yazılarak profosyonel hocalar eşliğinde egzersiz yapabilirsiniz. Eğer su korkusu yaşıyor ya da yüzme bilmiyorsanız, yüzme kurslarından bu konuda da destek alabilirsiniz. Yüzmeyi daha eğlenceli hale getirmek için birkaç farklı stil öğrenebilirsiniz. Mesela omurga sorunu çekenler için sırt üstü yüzme önerilir. Başın sabit tutulduğu tek yüzme stili olması sebebiyle de omurga için faydalıdır. Ancak bu stilde yönünüzü göremediğiniz için tek başınıza yüzdüğünüz zamanlarda ara sıra kendinizi kontrol etmenizde fayda var.

Yüzme bir çok kalp doktorunun da önerdiği bir egzersizdir. Solunum sistemine de iyi gelen yüzme, doğru nefes alındığı taktirde oksijenin akciğerin her alanına gider. Yüzme fiziksel fayda sağladığı kadar sinir sistemi için de oldukça faydalıdır. Özellikle depresyon gibi başa çıkması zor olan durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Beyne iyi bir kan kaynağı olan yüzme, uykusuzluk sorunu için de etkili bir çözümdür.

Yüzme kurslarında başlayacağınız yüzme dersleri ile profosyonel ve doğru yüzme stilleriyle  sadece sağlıklı bir vücuda sahip olmakla kalmazsınız. Ayrıca karşılaştığınız bazı fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarını da yüzme dersleri ile tedavi edebilirsiniz. Tabi bunun için yüzme kurslarında eğitmenler eşliğinde yüzme dersleri almanız en doğrusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir