Yüzmenin Kişisel ve Sosyal Hayatımıza Yansımaları

Su insan vücudundaki elektriği alır ve rahatlama sağlar. Suyun içinde insanlar hafifler ve dinlenir. Yüzme için doğal ilaç tanımı bile yapılmaktadır. Öyle ki fazla kilolu insanlar zayıflarken, kilo almak isteyen kişiler ise kilo alabilir.  Vücut direncini arttıran yüzme, dış etkilere karşı da vücudu korur.

İskelette var olan duruş bozukluğu gibi sorunlar da yüzme dersleri ile düzelebilir. Yüzme kursunda çalışan antrenörler ile kırık çıkık gibi rahatsızlıkları da düzeltilebilinir. Boy ve sırt ağrısı fıtıkları için de yüzme kursunda alacağınız yüzme dersleri ile tedavi edebilirsiniz.

Sosyal hayatta da işinize yarayacak olan yüzme, sadece kendiniz için değil çevreniz için de oldukça faydalıdır. Yüzme bilmeyen ya da herhangi bir sebeple boğulma tehlikesi yaşayan kişilerin hayatını da kurtarabilirsiniz. Hatta günümüzde gayet önemli bir meslek haline gelen cankurtaranlık da uluslar arası federasyon kurulmuş ve bu alanda yarışmalar dahi yapılmıştır Yüzme sadece bir spor dalı değil; aynı zamanda bir çok meslek kolu oluşturarak iş imkanı da sağlamıştır.  Özellikle yüzme kurslarının çoğalmasıyla beraber yüzme antrenörlüğü , yüzücülük , cankurtaranlık gibi yeni iş kolları da var olmuştur.

Bu nedenle yüzme , hem bireysel faydalar sağlayan hem de sosyal açıdan topluma bir çok faydası olan bir spor dalıdır. Disiplinli ve iradeli bireyler yetiştirmesi açısından da topluma faydası vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir