Yüzmeyle Beraber Havuzda Başka Hangi Sporlar Yapılabilir?

Havuz sadece yüzme için değil, su jimnastiği için de kullanılan bir alandır. Su jimnastiği de yüzme gibi her yaştan kişinin yapabileceği bir egzersizdir. Üstelik yüzmeye göre bir diğer kolaylığı da yüzme bilmenin şart olmamasıdır.  Yüzme jimnastiği de suyun kütlesine karşı yapıldığı için oldukça faydalıdır. Tüm kas grupları çalışır, kemik yoğunluğu artar, esneklik kazanan kaslar güçlenir.

Yüzme kurslarının on iki ay boyunca açık olması yüzme ya da su jimnastiğinin her zaman yapılmasına olanak sağlar. Devamlı yapılan egzersizler ise özellikle ilerleyen yaşlarda birçok hastalığın önüne geçer.  Suyun vücutta toplanan elektriği alma özelliği de bu sporla uğraşan kişilerin daha rahat ve huzurlu olmasına olanak sağlar.

Yüzme sporu da su jimnastiği de oldukça önemli birer spor dalıdır. Yapılan araştırmalarda düzenli spor yapan bireylerin; sporu bıraktıktan sonra, kötü alışkanlıklar edinse bile vücutlarının hiç spor yapmayan bireylere göre daha az etkilendiği de yapılan araştırmalarda ispatlanmıştır.

Yüzme kursunda alınan yüzme dersi sayesinde vücudu çalıştıran ve güçlendiren hareketler havuz içinde yapılır.  Uzman eğitmenlerin eşliğinde yapılan bu egzersizler kişinin öz güvenini de arttırarak, sosyal yaşamda da olumlu gelişmeler yaşamasını sağlar. Gerekse fiziksel değişimlerin özgüvene yansıması gerekse başarmanın verdiği haz olsun kişiyi olumlu yönde geliştiren ve kendisine olan güvenini arttıran bir aktivitedir. Bu nedenle herkes yüzme sporuna hayatlarında yer vermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir